Kontakt

Vill du komma i kontakt med oss på VM-bolaget Åre 2019 AB?
Det enklaste sättet är via e-post: info@are2019.com.
För att komma i direkt kontakt med någon av våra medarbetare, se kontaktuppgifter nedan.

Personal

Niklas Carlsson

Niklas Carlsson

VD

+46 72 731 20 19
niklas.carlsson@are2019.com

I egenskap av VD är Niklas Carlsson ytterst ansvarig för verksamheten som rör Åre 2019 AB.

Anders Sundqvist

Anders Sundqvist

Sports Director

+46 70 559 20 07
anders.sundqvist@are2019.com

Kontakta Anders för information om tävlingarna och andra sportrelaterade frågor.

Ulrika Svensson

Ulrika Svensson

Marketing Manager

+46 70 681 20 05
ulrika.svensson@are2019.com

Kontakta Ulrika för information som rör marknad, kommunikation, medieförfrågningar, sponsoravtal och rättigheter.

Kaj Linde

Kaj Linde

Event Director

+46 70 542 92 29
kaj.linde@are2019.com

Kontakta Kaj för frågor som rör event och service, som uppbyggnad och ceremonier.

Karin Stolt Halvarsson

Karin Stolt Halvarsson

Media & Broadcasting Director

+46 76 828 20 07
karin.halvarsson@are2019.com

Kontakta Karin för frågor som rör mediacentret, mediarättigheter, sändning och sändningsrättigheter samt volontärer.

Madelene Aalto

Madelene Aalto

Volunteer Manager

+46 72 545 02 99
madelene.aalto@are2019.com

volunteer@are2019.com

Kontakta Madelene för frågor som gäller volontärer, så som volontärsboende, resor, transport inom byn, kläder, registrering och liknande.

Jenny Lang

Jenny Lang

Accommodation Manager

jenny.lang@are2019.com

Kontakta Jenny för frågor som rör boende under alpina VM i Åre 2019.

Marianne Berglöf

Marianne Berglöf

Accreditation Manager

marianne.berglof@are2019.com

accreditation@are2019.com

Kontakta Marianne för frågor som rör ackreditering till alpina VM i Åre.

Ville Bylin

Ville Bylin

Chief Financial Officer

+46 70 372 01 45
ville.bylin@are2019.com

Kontakta Ville för frågor som gäller ekonomi och finansiering rörande Åre 2019.

Hans Olsson

Hans Olsson

Assistant Sports Director

+46 70 930 70 05
hans.olsson@are2019.com

Kontakta Hans för information om åkare, tävlingar och andra sportrelaterade frågor.

Åke Moänge

Åke Moänge

Chief of Race Office

ake.moange@are2019.com

+46 76 106 20 07

Kontakta Åke om frågor som rör tidtagning och andra tävlings – och teamrelaterade frågor.

 

Katrina Ammer

Katrina Ammer

Event Advisor

katrina.ammer@are2019.com

 

 

Patrik Svärd

Patrik Svärd

Sponsor Manager

+46 70 229 35 69
patrik.svard@are2019.com

Kontakta Patrik för frågor som rör sponsorer, sponsoraktivering och event före VM.

Stefan Dohrn

Stefan Dohrn

Construction Manager

+46 76 526 58 01
stefan.dohrn@are2019.com

Kontakta Stefan för information om temporära byggnader och service-frågor.

John Crawford Currie

John Crawford Currie

Creative Director

+46 70 512 14 13
john@are2019.com

Kontakta John för information om loggor och övrigt som rör designfrågor.

Lisa Johansson

Lisa Johansson

Communications Coordinator

+46 73 040 12 90
lisa.johansson@are2019.com

Kontakta Lisa för frågor som rör publicering, kommunikation, hemsidor och nyhetsbrev.

Riikka Rakic

Riikka Rakic

Head of Sustainability

+41 79 643 42 81
riikka@are2019.com

Kontakta Riikka för information om hållbarhetsfrågor som rör Åre 2019.

Mats Löthén

Mats Löthén

Ticketing Manager

+46 (0)73 501 13 30
mats.lothen@are2019.com

Kontakta Mats för frågor kring biljetter och biljettköp.

Jan Andersson

Jan Andersson

Tickets and VIP

jan.andersson@are2019.com

Kontakta Janne angående frågor som rör biljettpaket, försäljning och VIP-biljetter.

 

Karolina Krejci

Karolina Krejci

Community Relations Coordinator

karolina.krejci@are2019.com

Kontakta Karolina om frågor som rör kommunikation mellan Åre 2019 och regionala och lokala aktörer, native content och kommunikation kring sponsoraktivering.

Anders Lögdal

Anders Lögdal

Head of Security

anders.logdal@are2019.com

Kontakta Anders för frågor som rör säkerhet och transport/trafiksituation kring alpina VM.

 

Fredrik Eriksson Butacevic

Fredrik Eriksson Butacevic

Festival Manager

fredrik.eriksson@are2019.com

Kontakta Fredrik för frågor som rör festivalområdet i centrala Åre.

 

Bengt Mårtensson

Bengt Mårtensson

Food & Beverage Manager

+46 70 810 84 34
bengt.martensson@are2019.com

Kontakta Bengt för frågor som rör matproduktion, råvaror och mat och dryck under alpina VM i Åre.

Peter Albertsson

Peter Albertsson

Broadcast Manager

+46 70 397 00 92
peter.albertsson@are2019.com

Kontakta Peter för frågor som gäller sändningsplattformar, rättigheter och övriga sändningsfrågor.

Nisse Schmidt

Nisse Schmidt

Fotokoordinator

+46 70-367 0777
info@sportbild.se

Kontakta Nisse för frågor som gäller fotokoordinering, som fotomöten och fotoackreditering, under alpina VM.

Johan Davidsson

Johan Davidsson

Volunteer Education

johan.davidsson@are2019.com

+46 (0)70 543 04 70

Kontakta Johan för frågor som rör volontärsutbildning.

Inna Westerlund

Inna Westerlund

Accounting Manager

inna.westerlund@skistar.com

Kontakta Inna för frågor som rör bokföring.